Zašto izabrati LBS (Liquid Based Cytology) i zašto uopće radimo PAPA test već 70 godina?

Početna / Blog / Zašto izabrati LBS (Liquid Based Cytology) i zašto uopće radimo PAPA test već 70 godina?

PAPA test predstavlja citološki obrisak vrata maternice koji omogućuje ranu detekciju promjena stanica vrata maternice što je dovelo do značajnog pada pojavnosti i smrtnosti karcinoma vrata maternice u zadnjih 70 godina.

Radi se o odličnoj metodi koja je dio nacionalnog programa prevencije ("probira") raka vrata maternice koja se u našoj zemlji provodi jedanput godišnje dok u nekim zemljama Europe svake tri godine.

Kod konvencionalnog PAPA testa stanice uzete s vrata maternice se nanose na predmetno stakalce koje se zatim potapa u posudu s alkoholom što omogućuje fiksiranje stanica te se u tom obliku transportira u laboratorij gdje se ručno boji i analizira od strane citologa.

Iako se radi o najstarijoj metodi koja je dio skrining programa u većini zemalja svijeta ona ima svoje nedostatke koje nove metode nastoje prevladati.

Tekućinska citologija-LBC je nova metoda probira koja je nastala u cilju unapređenja skrininga i povećanja njegove osjetljivosti te bolje standardizacije prilikom uzimanja uzorka kako bi se poboljšala stopa rane detekcije promjena na stanicama vrata maternice i smanjio broj nekvalitetnih uzoraka.

Koje su razlike i kako tekućinska citologija izgleda?

Kod tekućinske citologije (LBC) stanice s vrata maternice uzimaju se uz pomoć specijalne četkice/metlice i potapaju zajedno s metlicom u bočicu s otopinom za transport koja štiti stanice. Ovakav način prikupljanja omogućuje da sve uzete stanice ostanu u bočici (100% prikupljenog uzorka) i kao takve da budu dostupne za analizu, odnosno ne dolazi do gubitka staničnog  materijala.

Daljnja obrada likvidnog PAPA testa je automatizirana, stanice uz pomoć aparata, nakon postupka pročišćavanja i centrifugiranja koji odstranjuje višak sluzi, krvi i upalnih stanica, nanose se na predmetno stakalce u jednom tankom sloju. Ovaj postupak omogućuje veću osjetljivost i lakšu detekciju promjena na stanicama te manji broj nezadovoljavajućih rezultata.

Prednosti tekuće citologije – LBC u odnosu na klasični PAPA test

  • Sav prikupljeni materijal je dostupan za mikroskopsku procjenu, 100% prikupljenog uzorka
  • Uzorak ne sadrži sluz, krv, upalni sekret – manji broj nezadovoljavajućih uzoraka
  • Mogućnost ponavljanja većeg broja analiza iz istog uzorka
  • Iz istog uzorka moguće je provoditi dodatna testiranja, bez ponovnog pozivanja pacijentice na pregled (HPV tipizacija, testiranja na spolno prenosive bolesti – Chlamydia trachomatis, Trichomonas, Gonorrhea…)

U mnogim zemljama Europe s organiziranim skrining programima (Engleska, Danska, Nizozemska, Njemačka) tekućinska citologija-LBC se unazad par godina koristi kao primarni skrining test umjesto konvencionalni PAPA test zbog mogućnosti ko-testiranja, odnosno određivanja HPV-a iz istog uzorka, manjeg broja nezadovoljavajućih uzoraka te veće osjetljivosti u detekciji abnormalnih stanica.

Što možemo zaključiti?

Tekućinska citologija je prvo značajno poboljšanje PAPA testa otkad je isti uveden.

U usporedbi s konvencionalnim PAPA testom, LBC omogućuje:

  • smanjenje broja nekvalitetnih uzoraka  i nezadovoljavajućih rezultata za 58%
  • poboljšanje otkrivanja abnormalnih stanica za 65%
  • niska stopa ASC-US nalaza