Trudnoća je idealni trenutak da se počnete aktivnije baviti svojim zdravljem te da usvojite zdrave životne navike i riješite se starih nezdravih navika.
Što kaže/preporučuje Američko društvo ginekologa i opstetričara (ACOG) vezano za vježbanje u trudnoći:
- fizička aktivnost tijekom trudnoće ima pozitivni utjecaj na trudnoću i na porod
- zdrave trudnice s nekompliciranim trudnoćama trebaju se ohrabriti i započeti s nekom oblikom fizičke aktivnosti i ako nisu bili aktivni prije trudnoće
- trudnice koje su se prije trudnoće bavili sportom ili nekom drugom aktivnošću nemaju razloga prestati, preporučuje se nastaviti i za vrijeme trudnoće
- redovita fizička aktivnost tijekom trudnoće ima puno dobrobiti za majku i plod: omogućava održati tijelo trudnice u dobroj fizičkoj kondiciji, pomaže kod održavanja tjelesne težine, smanjuje rizik od gestacijski dijabetes, olakšava porod kao i vrijeme oporavka nakon poroda
- vježbanje u trudnoći pozitivno utječe na mentalno zdravlje trudnica, regulira stres i napetost
Preporuka za zdrave trudnice je vježbati minimum 30 min dnevno svaki dan.
U trećem tromjesečju preporučuje se smanjiti vježbe za jačanje mišića, a više se treba usmjeriti na vježbe opuštanja, istezanja i umjerenog razgibavanja.
Koji tip fizičke aktivnosti je idealan u trudnoći, a siguran je za trudnicu i za plod?
Većina fizičkih aktivnosti su dozvoljene u trudnoći, ako vježbate s oprezom, ne pretjerujete i ne iscrpljujete se prilikom vježbanja.
Sportske aktivnosti koje su osobito sigurne u trudnoći i ne predstavljaju rizik za majku i plod:
- hodanje,
- vožnja bicikla,
- plivanje,
- joga,
- pilates i
- aerobik niskog intenziteta
Izbjegavajte sportove prilikom kojih može doći do ozljeda u području trbuha kao što su kontaktni sportovi (odbojka, rukomet, košarka, nogomet), sportovi koji povećavaju mogućnost pada (skijanje, surfanje, jahanje) i sportovi koji zahtijevaju zadršku daha (ronjenje).
Prilikom vježbanja obucite se udobno, odaberite prikladnu obuću koja je prilagođena vrste aktivnosti i sporta, vježbajte na ravnoj podlozi, izbjegavajte dugo ležanje na leđa i pijte dovoljno vode.
Obratite se stručnjacima koji će individualizirati vaše potrebe za treningom u trudnoći, izraditi plan i program vježbanja i prilagoditi ga vašem tijelu i kondiciji u kojoj se nalazite.