U Hrvatskoj kao i u većinu zapadnih zemalja 15-17% parova je neplodno. Smatra se, da će samo 85% parova koji ne koriste kontracepciju uspjeti ostvariti trudnoću u prvoj godini pokušavanja, a ostalih 15% je bar privremeno neplodno. Neki će uspjeti tijekom druge i treće godine pokušavanja, a neki će odmah potražiti medicinsku pomoć.
Neplodnim se smatra...
- par koji ne uspje ostvariti trudnoću nakon godinu dana nezaštićenih odnosa, ako je žena mlađa od 35 god.
- par koji ne uspje ostvariti trudnoću nakon 6 mjeseci nezaštićenih odnosa, ako je žena starija od 35 god.
- žena koja uspije zanijeti, ali ne uspijeva iznijeti trudnoću do termina
Kako dob žena utječe na plodnost?
Zdrav mladi par u svojim 20-tim i 30-tim godinama ima 25% šanse da zatrudni (fekundabilnost), ako partneri imaju spolni odnos točno za vrijeme ovulacije.
Kod žene starije od 40 godina fekundabilnost je svega 4-5%, što govori u prilogu suvremenog trenda kasnijeg planiranja trudnoće kada reproduktivna dob žene je jedan od ključnih faktora neplodnosti.
Jeste li znali da se djevojčica rađa s konačnim brojem jajnih stanica i da jajne stanice tijekom života propadaju, pa tako u dobi prve menstruacije (menarhe) ih ima 300.000, dok nakon 35 godine života ih ima samo 25 000.
Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
U oko 30-40% slučajeva bračne neplodnosti razlog neplodnosti leži na strani žene, a od prilike isto toliko na strani muškarca. U 20% slučajeva razlog je u oba partnera, a u 5% parova uzrok neplodnosti je nepoznat.
Faktori ženske neplodnosti :
- u 25% slučajeva razlog su tzv anovulatorni ciklusi (izostanak normalnog procesa ovulacije tijekom mjesečnog ciklusa) koji su najčešće primjećuju kod sindroma policističnih jajnika
- smanjena rezerva jajnika zbog sve kasnijeg planiranja majčinstva
- u 35% slučajeva - oštećenja jajovoda zbog endometrioze ili upalnih stanja koja stvaraju priraslica (spone)
- cervikalni faktor neplodnosti zbog upala i kirurška oštećenja vrata maternice
- abnormalnosti maternice zbog prirođene anomalije maternice, mioma, polipa ili adenomioze
- upale spolnog sustava žene
- nerazjašnjena neplodnost
Faktori muške neplodnosti:
- poremećaj broja, pokretljivosti i morfologije spermija
- infekcije spolnog sustava muškaraca
- prirođene anomalije genitalnog sustava
Dali način života i životni stil može utjecati na plodnost?
Korisno je znati...
Pretilost
(BMI >25 kg/m2)
kod žena umanjuje plodnost za 20%
Pušenje duhana povećava rizik od neplodnosti za 60% u odnosu na nepušače
Alkoholizam
umanjuje plodnost muškaraca i žena za 20-30%
Pretjerana uporaba kofeina (više od 3 šalica na dan) povećava rizik od tubarne neplodnosti i endometrioze za 50%
Kako izgleda inicijalna obrada neplodnosti?
Početna obrada neplodnosti počinje anamnezom i ginekološkim pregledom bolesnice (PAPA test, transvaginalni UZV, cervikalne briseve), a kod partnera s analizom sjemena.
Za terapijsku strategiju i plan liječenja od iznimne važnosti su podaci o: duljini menstruacijskog ciklusa, trajanje krvarenja, obilnost krvarenja, bolnost, eventualna neuredna krvarenja (intermenstruacijska, “spotting”, postkoitalna), broj i ishod prethodnih trudnoća, bolesti koje mogu ugroziti plodnost, operacije u abdomenu, te upalne bolesti spolnog sustava i zdjelice.
Kojih su pet temeljnih koraka u obradi neplodnosti?
- analiza ovulacije pomoću hormonskih testova (određivanje hormonskog statusa kod žena 3-5 dana ciklusa i mjerenje vrijednosti serumskog progesterona 21. dana ciklusa) , urinarnih LH trakica i ultrazvukom (folikulometrija)
- analiza sjemena muškog partnera (spermiogram)
- sposobnost spermija da prođe cervikalnim kanalom (postkoitalni test)
- pretraga maternične šupljine i prohodnosti jajovoda (HSG ili sono HSG)
- laparoskopska dijagnostika zdjeličnih organa žene kako bi isključili anatomske malformacije i isključili ostale uzročnike neplodnosti
S obzirom na suvremenu tendenciju sve kasnijeg planiranja trudnoće, procjena rezerve jajnika u trenutku planiranja trudnoće je temelj suvremene dijagnostičke obrade neplodnosti.
Tri mjere koje nam služe za procjenu rezerve jajnika su:
- mjerenje serumske razine FSH
- AMH (anti-Mullerovog hormona) u krvi, koji je proizvod granuloza stanica prenatalnih i malih antralnih folikula jajnika
- količina sekundarnih folikula jajnika (AFC-antral follicle count) u vrijeme rane folikularne faze ciklusa od 2.-4. dana ciklusa
Razina FSH> 10 IU se koristi kao znak početka reprodukcijskog starenja.
Niska razina AMH (< 5,9 pmol/l) je visoko specifična za lošu rezervu jajnika.
Skor dobiven brojanjem sekundarnih folikula <4 ima visoku prediktivnu vrijednost za lošu rezervu jajnika.
Psihološki faktori vezani uz neplodnost
Neplodnost je medicinsko stanje koje je u velikoj mjeri povezano sa psihološkim i emocionalnim faktorima, osjećajem bespomoćnosti, tuge, ljutnje, napetosti i krivnje zbog nemogućnosti ostvarivanja trudnoće i može dovesti do anksioznosti i depresije, te izolacije para od društva i socijalne sredine.
Bitno je znati da su to normalne reakcije koje doživljavaju većina parova u procesu obrade i liječenja neplodnosti, pa razgovor između partnera o individualnim osjećajima, kao i razgovor sa stručnom osobom, može vam pomoći da ostanete pozitivni i da se lakše nosite sa situacijom.
Vaš ginekolog treba biti netko s kim ćete moći otvoreno pričati i netko tko vam može pružiti podršku tijekom procesa postizanja željene trudnoće.
Što možemo zaključiti?
Nakon kompletne obrade neplodnosti, vaš ginekolog će vam dati objašnjenje o faktorima koji su potencijalni uzrok vaše i partnerove neplodnosti te o šansi za ostvarivanje trudnoće.
Zahvaljujući velikom broju opcija potpomognute oplodnje koje su danas na raspolaganju, većina neplodnih parova biti će u mogućnosti iskusiti radost roditeljstva i majčinstva.