Suvremena dijagnostička obrada para koji dulji period ne uspijeva ostvariti trudnoću isključila je neke od tradicionalnih dijagnostički testove nudeći selektivnije, nove, koji daju više prognostičkih informacija i omogućuju bolji izbor tretmana.
Testovi se jednostavno izvode i omogućuju brze rezultate.
Nakon godinu dana regularnih spolnih odnosa 85% parova ostvari trudnoću, ukoliko se to nije dogodilo potrebno je učiniti obradu (ukoliko je žena starija od 35. godina onda se period prije evaluacije preporuča skratiti na 6 mjeseci.). Iznimku čini slučaj kad povijest bolesti zahtjeva započinjanje obrade odmah.
Korisno je znati da fertilan (plodan) par uz redovite spolne odnose ima 20% šanse ostvariti trudnoću tijekom jednog mjeseca.
Ukoliko se spolni odnos odigra upravo na dan ovulacije vjerojatnost, i tada, nije veća od 35%.
Temeljna obrada infertiliteta ima za cilj uključiti 4 temeljna uzroka infertiliteta:
- poremećaj ovulacije
- abnormalnosti sjemena – spermiogram
- abnormalnosti maternice i jajovoda
- reprodukcijsku dob
S obzirom na suvremenu tendenciju sve kasnijeg planiranja majčinstva ovdje je osvrt na reprodukcijku dob, odnosno rezervu koju jajnik ima u trenutku planiranja trudnoće.
Postoje tri mjere koje nam služe za procjenu rezerve jajnika:
- koncentracija FSH u serumu,
- serumska koncentracija antimullerovog hormona (AMH)
- količina sekundarnih folikula jajnika.
Serumska koncentracija FSH određuje se u ranoj folikularnoj fazi (od 2. do 4. dana cikusa).
Razina FSH> 10 IU se koristi kao znak početka reprodukcijskog starenja.
Antimullerov hormon (AMH) proizvode granuloza stanice preantralnih i malih antralnih folikula jajnika od kojih svaki nosi jajnu stanicu. Razina AMH vrlo malo varira između ciklusa. Koncentracija AMH u serumu ima vrijednost kao mjera rezerve jajnika jer je u korelaciji s preostalim brojem folikula. Vrijednost AMH postupno pada s dobi-reprodukcijskim starenjem. Niska razina AMH (< 5,9 pmol/l) imaju visoku specifičnost za lošu rezervu jajnika.
Mjerenje “broja sekundarnih folikula” veličine od 2-10 mm u promjeru, u vrijeme rane folikularne faze ciklus što znači od 2.-4. dana ciklusa na način da se broje folkuli u oba jajnika je treća mjera ovarijske rezerve.
Dobiveni skor (brojanjem sekundarnih folikula) <4 ima visoku prediktivnu vrijednost za lošu rezervu jajnika.
Generalno, najobjektivniji i najkorisniji testovi u obradi infertiliteta danas su: serumska razina progesterona (određena u dogovarajućem vremenu menstruacikskog ciklusa), analiza sjemena, sonohisterosalpingografija (HSSG) i serumska koncentracija antimullerovog hormona (AMH).